Kakve novosti donose Windows računala na ARM tehnologiji?

ARM procesor

Windows računala koja koriste ARM procesore donose velike promjene i novosti na tržište osobnih računara, pružajući novi pristup performansama, efikasnosti i prenosivosti. Iako su ARM procesori tradicionalno bili prisutni uglavnom u mobilnim uređajima, njihova popularnost u svijetu računala raste, ponajviše zahvaljujući inovacijama i sve većem prilagođavanju Windows operativnog sistema ARM arhitekturi.

Šta su ARM procesori i zašto su važni za Windows?

ARM (Advanced RISC Machines) je arhitektura procesora dizajnirana da radi s manjom potrošnjom energije i visokim performansama, što ih čini idealnim za mobilne uređaje poput telefona i tableta. Za razliku od tradicionalnih x86 procesora (koje su razvili Intel i AMD), ARM procesori su poznati po visokoj energetskoj efikasnosti i manjem zagrijavanju, što doprinosi dužem trajanju baterije i tišem radu uređaja.

Odluka da Windows podrži ARM procesore omogućava Microsoftu da ponudi korisnicima uređaje koji kombinuju prednosti Windows operativnog sistema sa efikasnošću ARM čipova. Neki od poznatih uređaja s ARM-om su Microsoft Surface Pro X, kao i nedavni prijenosnici različitih proizvođača koji koriste Qualcomm Snapdragon procesore.

Prednosti Windows računala na ARM tehnologiji

Povećana energetska efikasnost: ARM procesori koriste znatno manje energije u poređenju s klasičnim x86 procesorima, što omogućava duže trajanje baterije na laptopima i mobilnim uređajima. Za korisnike koji su često u pokretu, to znači da se njihov uređaj može koristiti tokom cijelog dana bez čestog punjenja.

Manje zagrijavanje i tihi rad: Zbog energetske efikasnosti ARM procesora, računala na ARM tehnologiji često se manje zagrijavaju, što omogućava proizvođačima da izbjegnu korištenje ventilatora. Uređaji su tako tihi, što doprinosi udobnosti rada, posebno u mirnim radnim okruženjima.

Integracija mobilnih funkcija: ARM procesori pružaju bolje performanse kada su u pitanju povezivanje i podrška za mreže mobilne tehnologije, poput LTE-a i 5G mreža. Na ovaj način korisnici mogu ostati povezani s internetom, čak i kad nema Wi-Fi mreže, što je idealno za one koji rade na putu ili na lokacijama s ograničenim pristupom mrežama.

Brže buđenje i instant pokretanje: ARM računala omogućavaju brzo uključivanje, slično kao kod pametnih telefona. Ova funkcija „instant on“ omogućava korisnicima da brzo pristupe svom uređaju, a to je posebno korisno za brze radne zadatke.

Izazovi Windows računala na ARM tehnologiji

Unatoč brojnim prednostima, Windows računala na ARM procesorima još uvijek imaju određene izazove, posebno kada je riječ o kompatibilnosti softvera.

Kompatibilnost aplikacija: Windows na ARM-u trenutno ima ograničenu podršku za aplikacije koje su razvijene za x86 arhitekturu. Microsoft radi na rješenju putem emulacije, što omogućava pokretanje 32-bitnih aplikacija, no 64-bitne x86 aplikacije tek trebaju biti potpuno optimizirane. Dok neki programi funkcionišu besprijekorno, određene aplikacije ne rade glatko, što može biti problem za profesionalce koji koriste specijalizovane softvere.

Performanse u emulaciji: Iako emulacija omogućava pokretanje nekih aplikacija razvijenih za x86, performanse mogu biti znatno niže u usporedbi s uređajima koji koriste x86 procesore. Korisnici koji rade s intenzivnim aplikacijama, poput softvera za obradu videa ili grafičkog dizajna, mogu primijetiti pad u performansama.

Ograničena podrška za igre: Igranje na ARM Windows uređajima još uvijek predstavlja izazov, budući da većina igara nije prilagođena ovoj arhitekturi. ARM uređaji još nisu u mogućnosti pružiti performanse potrebne za igranje zahtjevnih PC igara, što ih čini neprikladnim za korisnike koji planiraju koristiti uređaj za igranje.

Windows 11 i budućnost ARM tehnologije

Windows 11 je optimizovan za ARM uređaje, što je znak da Microsoft ozbiljno ulaže u ovu arhitekturu. Windows 11 donosi unapređenu podršku za ARM procesore, uključujući bolju emulaciju x64 aplikacija, što može značajno poboljšati iskustvo korisnika. Microsoft surađuje s proizvođačima procesora poput Qualcomma, kako bi poboljšao performanse i povećao kompatibilnost softvera na ARM uređajima.

Pored toga, Microsoft razvija sopstvene čipove zasnovane na ARM tehnologiji, što može dodatno unaprijediti efikasnost uređaja i optimizovati Windows iskustvo na ovoj arhitekturi.

Zaključak: Je li Windows na ARM-u dobra opcija?

Windows uređaji na ARM-u donose mnoge prednosti, posebno za korisnike koji cijene prenosivost, dugotrajnost baterije i stalnu povezanost s mrežom. Za one koji koriste osnovne aplikacije i ne zahtijevaju naprednu obradu podataka, Windows na ARM-u može biti odlična opcija. Međutim, za profesionalne korisnike ili ljubitelje PC igara, klasični x86 uređaji još uvijek ostaju bolji izbor, barem dok se kompatibilnost softvera ne poboljša.

Kako se ARM arhitektura i Windows na ARM-u dalje razvijaju, očekuje se da će performanse i podrška za aplikacije dodatno napredovati, otvarajući nove mogućnosti i čineći ARM uređaje konkurentnijima na širem tržištu računara.